Domek letniskowy nad jeziorem

Frydrychowo - Sulęczyno - Kaszuby

Home/Opis miejsca
Opis miejsca 2016-12-13T12:56:49+01:00

Jezioro Mausz

Jezioro Mausz (kaszub. Ma?sz) to jezioro rynnowe na wschodnim krańcu Pojezierza Bytowskiego w powiecie kartuskim województwa pomorskiego. Jezioro posiada urozmaiconą i malowniczą linię brzegową. Ogólna powierzchnia: 384 ha, maksymalna głębokość dochodzi do 45 m.

W środek jeziora wcina się malowniczy półwysep z leżącą na nim wsią letniskową Ostrów-Mausz. Inne miejscowości położone nad stromymi brzegami jeziora to Kłodno i Grabowo Parchowskie.

Okoliczne lasy

Okoliczne lasy to mieszanka drzew liściastych i iglastych. Występują tu stare jak i młode drzewostany, którymi opiekuje się nadleśnictwo. Nieopodal naszego domku letniskowego znajdują się lasy, w których bez problemu znajdziecie Państwo owoce leśne (jagody, maliny, borówki) czy też grzyby (borowiki, podgrzybki, kozaki, kurki, maślaki).

Na ryby

Jezioro jest czyste a jego wody zamieszkują liczne gatunki ryb oraz raki. Jest to akwen wręcz wymarzony dla wędkarzy. Występuje tu szczupak, sandacz, okoń, węgorz oraz ryby białe: lin, leszcz, karaś, płoć i sielawa. Jezioro systematycznie jest zarybiane przez tutejszych rybaków. Połów wymaga wykupienia stosownego zezwolenia. (Męczykowski Sławomir, Ostrów Mausz, tel. 58 684-40-04)